Три ШТАНГЕНЦИРКУЛІ-КОЛУМБІКИ Збільшити для перегляду

Три ШТАНГЕНЦИРКУЛІ-КОЛУМБІКИ

Існує кілька версій назви колумбік, серед яких є недостовірні версії з назвою штату у США та одноіменною назвою підприємства-виробника.

Детальніше

Інформація

Три ШТАНГЕНЦИРКУЛІ-КОЛУМБІКИ ШЦ-120 мм / 5 дюймів різних виробників:

  • Перший раритетний штангенциркуль, з маркуванням назви фірми «KRAUSECO» (Австрія) на нерухомій губці штангенциркулю, та з маркуванням на оборотній стороні штанги «Patented jan.13 1924». Австрійська фірма «KRAUSECO» з 1905 року виробляла верстати та устаткування, а з 1926 року почала виробляти популярні у ті часи 3-х колісні малотоннажні вантажівки. Австрійський «колумбік» був придбаний в Україні, куди він міг бути привезений опісля Другої Світової війни у якості радянського трофею.

  • Другий раритетний штангенциркуль, не має назви фірми, проте з двома оригінальними заводськими маркуваннями на оборотній стороні штанги «+ Pat.14893 COLUMBUS. Engl.Pat.1954» та «D.R.Pat. Patented Oct.12 1897», що свідчить про його вік понад 100 років. Виробник та власники безіменного «колумбіку» невідомі, як й шлях до України (можливо при закупівлі в радянські часи устаткування, або у вигляді радянських воєнних трофеїв).

  • Третій раритетний штангенциркуль, має на оборотній стороні штанги марковану назву німецької фірми «R.Flume» (під кутом до штанги, що є незвичним) та напис «Patented jan.13 1924». Німецька фірма «R.Flume» з 1887 року вела велику оптову торгівлю часовими та ювелірними виробами. Маркування назви «R.Flume» під кутом до штанги може свідчити про використання раритетного «колумбіку» для внутрішніх торгових потреб самої фірми, його шлях до України, вірогідно пов’язаний з чисденними радянськими «трофеями» опісля Другої Світової війни.

Усі три зазначені раритетні штангенціркулі-колумбіки з «Музею» МІКРОТЕХ мають наступні конструктивні особливості:

- Рухомі рамки зі складними П образними фронтально-тильними пружинами у вигляді крил (на відміну від сучасних штангенциркулів з пласкою пружиною поміж до вузькими частинами рухомої рамки та штанги );

  • Рухомі рамки з фронтальними овальними вікнами для зчитування показників;

  • Два ноніусні шкали (метрична та дюймова) по обидві сторони вікна на рухомій рамці;

  • Скорочені довжини зовнішніх вимірювальних губок (до 36 мм) та внутрішніх вимірювальних губок (до 16 мм);

  • Зменшена товщина вимірювальної штанги (до 2,5 мм).

За радянські часи, по аналогії з «колумбіками ШЦ-120» усі малі штангенциркулі типу 1 (ШЦ-125-1 та ШЦ-150-1 мм) з глибиномірами, окремими губками для зовнішніх та внутрішніх вимірювань також називали «колумбіками» (іноді - «маузерами»).

Існує кілька версій назви колумбік, серед яких є недостовірні версії з назвою штату у США та одноіменною назвою підприємства-виробника. Але насправді «колумбіки» мають інше коріння.

Перші у світі штангенциркулі-колумбіки (діапазони вимірювань 0…120 мм та 0…5 дюйми, ціна поділки 0,1 мм та 1/128 дюйми) почала виробляти англійська фірма «Rawco Co» у 1900 році Офіційну назву «Columbus Caliper» штангенциркулі отримали у 1905 році від німця Адольфа Пфейфера (Adolf Phaifer Trading Co). Зазначений «Штангенциркуль Колумбус» мав діапазони вимірювань 0…100 мм та 0…4 дюйми при ціні поділки 0,1 мм та 1/128 дюйми. Навіть через 110 років після їх появи назву «штангенциркуль-колумбік» можна чути від багатьох фахівців в Україні.

З урахуванням значних відмінностей раритетні «штангенциркулі-колумбіки» були перехідним етапом еволюції штангенциркулів, оскільки сучасні ноніусні штангенциркулі мають більш міцні штанги (часто - з нержавіючої загартованої сталі), мають меншу ціну поділки (0,02 мм) та меншу похибку вимірювань (0,03 мм).

Сучасні штангенциркулі ШЦ-125 та ШЦ-150 мають дискретність 0,02 мм, 0,05 мм, при цьому прецизійні штангенциркулі МІКРОТЕХ з патентованим тарованим пристроєм мають похибку 5 мкм (заміщують одночасно 6 мікрометрів).