Твердомiр-1950р, -Великобританія, -Poldi

Твердомір Польді-Хютте

Детальніше

Інформація

Твердомір Польді-Хютте

В «Музеі промислового інструмента «МІКРОТЕХ» є твердомір Польді-Хютте, дуже простий за конструкцією та цікавий за можливостями.

Твердість матеріалів є дуже важливим покажчиком, оскільки прямо впливає на довговічність устаткування та інструменту, терміни експлуатації механізмів.

Існує кілька методів динамічного контролю твердості твердих та пластичних матеріалів (Роквелла, Брінелля, Віккерса та інші) з використанням бійка-індентору у вигляді діамантової піраміди або твердосплавної та сталевої кульки.

Після втисканя індентору у контрольовану деталь залишається лунка, розміри якої пов’язані з твердістю матеріала деталі. Стаціонарні твердоміри мають значну вагу та габарити, оскільки повинні забезпечувати досить велику силу натискання індентору (до 3000Н). Обмеженням до використання традиційних стаціонарних твердомірів з вдавлюванням індентору в деталь, є неможливість вимірювання габаритних деталей та обмеження шорсткості поверхні вимірюваної деталі.

Існують портативні електронні дінамічні твердоміри, які після удару та відскоку вбудованого бійка, визначають твердість деталі. Оскільки імпульс сили електронного динамічного твердоміру невеликий, це обмежує можливості вимірювання твердості та збільшує похибку вимірювань.

Твердомір за принципом Польді-Хютте з «Музею промислового інструменту» МІКРОТЕХ призначений для вимірювання твердості габаритних деталей та деталей з необробленою (шорсткою) поверхнею.

Твердомір ударний вперше почали використовувати з 1900 у Чехії на заводі Польді-Хютте, за назвою якого він і відомий у світі.

До особливостей раритетного твердоміру Польді-Хютте слід віднести:

  • Твердомір має вигляд металевої «ручки», з однієї сторони якої закріплена кулька-індентор діаметром 10 мм, а з другої сторони є бійок, по якому б’ють звичайним молотком;

  • У складі твердоміру є також еталонний брусок для отримання другого, еталонного відбитку;

  • Після отримання, за допомогою твердоміру Польді-Хютте сферічного відбитку на вимірюваній деталі та на еталонному бруску, діаметри зазначених відбитків контролюють за допомогою мікроскопу;

  • Діаметри отриманих лунок порівнюють та, за допомогою наявної розрахункової таблиці визначають твердість деталі.

Незважаючі на простоту та компактність ударний твердомір Польді-Хютте має суттєві переваги в порівнянні зі стаціонарними та електронними твердомірами при вимірюванні твердості шорстких деталей, на яких він забезпечує найкращу похибку. Ударні твердоміри по принципу Польді-Хютте досить поширені навіть сьогодні, особливо при контролі твердості необроблених деталей з чорних та кольорових металів.